Biserica de lemn a Mănăstirii Brădicești

Biserica este o construcţie din lemn de stejar (căptuşită cu scândura), aşezată pe grinzi masive, tot din lemn de stejar, înconjurate cu un brâu de ciment. Are formă de cruce şi este împodobită cu patru turle, câte una pe altar, naos, pronaos şi pridvor, numai cea de pe naos fiind deschisă în formă octogonală şi luminată de câte o fereastră la nord şi sud. Toate turlele sunt construite în trei etaje, îmbrăcate în tablă ca şi acoperişurile care sunt piramidale. Altarul este luminat de câte o fereastră la est, sud şi nord. Catapeteasma, lucrată artistic, se prelungeşte până sus la boltă.

Citește alte articole despre: